Próba złota i próba srebra

Próbujesz lub próbowałeś kiedyś określić próbę złota lub próbę srebra? Może w ogóle nie wiesz czym jest próba złota czy srebra i chciałbyś się dowiedzieć?

Tutaj poznasz odpowiedzi na te pytania. Zacznijmy od tego czym w ogóle jest próba złota i próba srebra.

Próba złota i próba srebra służą do określenia zawartości złota lub srebra w stopie. Dla przykładu załóżmy, że masz złoty pierścień zawierający 50% złota i srebrny łańcuszek zawierający 80% srebra. Oznacza to, że złoty pierścień posiada próbę 500, a srebrny łańcuszek 800.

Jeśli w rzeczywistości posiadasz jakikolwiek produkt ze złota lub srebra, musisz wiedzieć, że jest on określony próbą. Dzięki temu wiesz jak duży udział czystego złota i srebra znajduje się w twoim zegarku, łańcuszku, sztabce, monecie czy innym produkcie. Czyste złoto i srebro, są bardzo miękkie, dlatego miesza się je z innymi metalami, w celu uzyskania lepszej twardości. Odnosi się to głównie do przedmiotów użytkowych jak biżuteria czy zastawa. W przypadku złotych sztabek czy srebrnych sztabek inwestycyjnych próba jest z reguły najwyższa. Jeśli chodzi o monety czy to kolekcjonerskie czy bulionowe, czyli inwestycyjne próba nie zawsze musi być najwyższa, ale jest zawsze bardzo wysoka. Dana moneta z reguły zawiera pełną uncję złota z domieszką miedzi.

Znając próbę złota czy próbę srebra, wiesz z czym masz do czynienia, ile czystego kruszcu znajduje się w danym produkcie, który posiadasz lub który chcesz dopiero nabyć. Wiedza ta pomoże ci dokładnie sprawdzić dany produkt. Będziesz mógł wtedy łatwiej przeanalizować cenę i w ogóle sprawdzić dany przedmiot. Jeśli nabywasz przedmiot na miejscu, np. kupujesz łańcuszek u jubilera, możesz bardzo łatwo sprawdzić próbę złota czy srebra poprzez zapisaną liczbę lub specjalne oznaczenia. Kiedy chcesz nabyć coś do czego nie masz bezpośredniego dostępu np. kupujesz sztabkę złota poprzez Internet to popatrz na zdjęcia, czy informacje na temat produktu, które powinny zawierać próbę, jeśli nie to wtedy skontaktuj się ze sprzedawcą.

Przejdźmy teraz do tego jakie są próby złota i srebra i jak je rozpoznać.

 

Próba złota określana jest w sześciu stopniach:

pierwsza próba złota – 960

druga próba złota – 750

trzecia próba złota – 585

czwarta próba złota – 500

piąta próba złota – 375

szósta próba złota – 333

 

Próba srebra jest określana w czterech stopniach:

pierwsza próba srebra – 925

druga próba srebra – 875

trzecia próba srebra – 830

czwarta próba srebra – 800

 

Próbę złota i srebra, można także oceniać w karatach

(głównie odnośnie złota):

24-karatowe – próba 999

23-karatowe – próba 958

22-karatowe – próba 916

18-karatowe – próba 750

14-karatowe – próba 585

12-karatowe – próba 500

10-karatowe – próba 417

9-karatowe – próba 375

8-karatowe – próba 333

 

Próba złota i próba srebra są identyfikowane dzięki zapisowi metalu i liczby próby np. Au 999 (czyste złoto) czy 1 once fine gold na danym produkcie lub poprzez specjalne oznaczenia, głowę rycerza z liczbą danej próby w przypadku złota oraz głowę kobiety w przypadku srebra.

 

Wzory polskich cech probierczych, oznaczenia przedmiotów złotych i srebrnych:

Większość produktów ze złota i srebra, szczególnie biżuteria związane są z próbami i oznaczeniami z głową rycerza i kobiety. Z reguły są to małe punkty, które dokładnie można obejrzeć pod lupą, rozmieszczone w zależności od tego na jakim przedmiocie są umieszczone. W przypadku złota i srebra inwestycyjnego, czyli sztabek, monet bulionowych i kolekcjonerskich mamy do czynienia z zapisami wspomnianymi wyżej. Czasami zamiast oznaczenia próby, która głownie wynosi 999, możemy się spotkać z opisem oznaczającym, że dana moneta zawiera 1 uncję czystego złota lub nawet z oboma zapisami. Niestety występują też monety bez oznaczeń próby, szczególnie kolekcjonerskie, wtedy należy odwołać się do danych wytwórcy. Sztabki złota i sztabki srebra zawsze są wykonywane w najwyższej próbie 999 i jest to zapisane na każdej z nich. W przypadku monet mogą się zdarzyć monety niższej próby.

Zdefiniowanie próby złota i próby srebra daje ci tę przewagę, że zawsze wiesz ile prawdziwego złota czy srebra znajduje się w twoim pierścieniu, sztabce czy innym produkcie. Dzięki tej wiedzy będziesz mieć pewność, że kupujesz tyle złota czy srebra w danym produkcie ile chciałeś. Nie dasz się także naciągnąć przy kolejnych zakupach lub sprzedaży. Teraz gdy już wiesz jak ocenić próbę, możesz być spokojny o swoje złoto i srebro.

Jeśli nie inwestujesz w złoto i srebro to koniecznie wejdź w poniższy link:

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

Kliknij Tutaj i dowiedz się dlaczego lepiej posiadać złoto i srebro niż gotówkę!

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

1 Komentarz

  1. Eugeniusz pisze:

    Witam! Chciałbym się co nieco dowiedzieć o zegarku kieszonkowym o 2 próbie srebra 875 obok znak lwa stojącego a u dołu znak cyfrowy LL0097. Zegarek wewnątrz koperty posiada rosyjskie napisy … na 23 kamieniach, chronometr czasowy itd. Proszę o podpowiedź
    z szacunkiem
    Eugeniusz

Zostaw komentarz