Choć trudno w to uwierzyć, Polki wciąż nie czują się bezpiecznie i boją się wychodzić same po zmroku. Avon zaskakuje wynikami najnowszego badania na temat sytuacji kobiet.

Dzień Kobiet to nie tylko okazja do celebrowania wyjątkowości każdej z nas, ale także moment, by spojrzeć na nasze codzienne wyzwania. A wciąż jest nad czym pracować! Najnowsze badanie Avon „Równe szanse dla kobiet 2024” jasno wskazuje, że dla blisko 89 proc. Polek stereotypy dotyczące płci stanowią realną barierę w rozwoju, a aż 65 proc. z nich nie czuje się bezpiecznie, wychodząc wieczorem z domu. Realnym problemem pozostaje także przemoc domowa – aż 25 proc. badanych zauważa jej oznaki u swoich współpracowników. Najwyższy czas powiedzieć temu STOP. Avon przygotował specjalny zestaw
z najnowszą szminką Hydramatic Shine i designerską kosmetyczką, z którego cały zysk trafi do fundacji Feminoteka na walkę z przemocą wobec kobiet.

Brak poczucia bezpieczeństwa

Poczucie bezpieczeństwa, a raczej jego brak – choć trudno uwierzyć, że w dzisiejszych czasach to wciąż aktualne – okazuje się czynnikiem, który silnie wpływa na nasz komfort. Aż ¾ kobiet
w Polsce odczuwa obawy podczas wieczornych spacerów czy ćwiczeń, a 65 proc. nie czuje się pewnie, wychodząc po zmroku z domu.
To jednak nie koniec zaskakujących statystyk – 32 proc. badanych przyznaje, że boi się korzystać w nocy z transportu publicznego, a 52 proc. odczuwa lęk, wsiadając do taksówek.

Nowe dane ujawniają również, że ponad ¼ Polek (29 proc.) czuła się „niekomfortowo” w miejscu pracy ze względu na swoją płeć, a 8 proc. doświadczyło molestowania. Co więcej, niemal 30 proc. twierdzi, że osoba z pracy zwierzała im się z doświadczanej przemocy domowej, a ponad 25 proc. badanych zauważyło jej fizyczne oznaki u współpracowników. Jeśli mamy szukać jakichkolwiek optymistycznych aspektów, to niemal 40 proc. respondentek w tego typu sytuacji pospieszyło z pomocą.

Poczucie bezpieczeństwa jest jedną z najważniejszych potrzeb w życiu człowieka. Jeśli go nie mamy, żyjemy w napięciu, stresie, a to niesie za sobą wiele konsekwencji, łącznie ze zdrowotnymi, co ma wpływ na nasze życie prywatne, ale też zawodowe. Dyskryminacja czy poczucie zagrożenia
w miejscu pracy, także powoduje poważne skutki, takie jak chociażby brak koncentracji, lęki, problemy psychosomatyczne, co z kolei może przekładać się na większą absencję. Dlatego tak ważne jest, by pracodawcy zapewniali warunki pracy wolne od dyskryminacji w tym molestowania i przemocy. Są do tego zobowiązani przez kodeks pracy, ale badania pokazują, że konieczne są dodatkowe działania, by faktycznie zapewnić poczucie bezpieczeństwa
– mówi Joanna Piotrowska, prezeska fundacji Feminoteka.

Równe i równiejsi

Mimo pozytywnych zmian w dostępie do opieki medycznej, zatrudnienia czy edukacji, świat wciąż jest daleki od ideału i prawdziwej równości płci. W wielu obszarach nadal dominują męskie głosy, a szklany sufit nie pozwala kobietom rozbłysnąć na gruncie zawodowym i w pełni uwolnić własnego potencjału. Wyniki najnowszego badania Avon „Równe szanse dla kobiet 2024” przeprowadzonego przez markę wśród 7 tys. respondentek z 7 krajów, w tym z Polski, są tego najlepszym potwierdzeniem, a także iskrą do podjęcia zmian.

Ponad połowa przebadanych Polek przyznaje, że w porównaniu do kolegów trudniej im uzyskać podwyżkę (51 proc.) lub sięgnąć po wysokie stanowisko w firmie (58 proc.). Co więcej, 44 proc. kobiet napotyka ograniczoną elastyczność w miejscu pracy, która utrudnia łączenie kariery
z opieką nad dziećmi. Dla wielu z nas (33 proc.) dużym wyzwaniem okazuje się wystartowanie z własnym biznesem. Obawa przed porażką (48 proc.), brak pomysłu na to, od czego zacząć (40 proc.), a także stereotypy związane z płcią (21 proc.) hamują przedsiębiorczy potencjał kobiet.

W Avon robimy co w naszej mocy, aby dodać kobietom blasku, pielęgnując ich ducha przedsiębiorczości poprzez możliwości rozwoju zawodowego, dedykowane szkolenia oraz treningi. Doskonale  wiemy, że odpowiednie wsparcie, zwłaszcza ze strony innych kobiet, to prawdziwa iskra rozpalająca nasz potencjał. Dlatego też tworzymy prężnie działającą sieć społecznościową, w której każda z nas może rozwijać skrzydła, zdobywać praktyczne umiejętności i sięgać po najwyższe stanowiska, czego sama jestem najlepszym przykładem. Razem kształtujemy przyszłość, w której kobiety są bezpieczne i osiągają sukcesy, jednocześnie przecząc wszelkim stereotypom.– mówi, Agnieszka Isa, General Manager w Avon Cosmetics Polska.

Dla dobra kobiet

Z okazji Dnia Kobiet, marka rusza z akcją „Mów o tym głośno i świeć przykładem”. W ramach inicjatywy, powstał limitowany zestaw z najnowszą szminką Hydramatic Shine oraz designerską kosmetyczką. Całowity zysk ze sprzedaży zestawu zostanie przekazany fundacji Feminoteka, która na co dzień wspiera kobiety doświadczające przemocy. Kupując zestaw, dofinansowujesz m.in. działanie pierwszej i jedynej w Polsce aplikacji przeciwprzemocowej Avon Alert, z której skorzystało już 55 tys. użytkowniczek.

Avon od ponad 137 lat na pierwszym miejscu stawia potrzeby kobiet i odważnie porusza kwestię nierówności płci. Firma dąży co zwiększania ich szans oraz przedsiębiorczości, tworząc bezpieczne miejsca pracy, w których mogą się rozwijać. Bycie Konsultantką marki pozwala decydować o sobie i daje narzędzia oraz elastyczność w prowadzeniu własnego biznesu
w sposób, który im odpowiada.

Co więcej, kupując produkty Avon, nie tylko inwestujemy w wysokiej jakości kosmetyki, ale także wspieramy miliony kobiet, by mogły się rozwijać, zarabiać i spełniać marzenia. Ponad 20 proc. ze sprzedaży produktów pomaga tworzyć dla nich lepszą przyszłość[1]. Przez ostatnie 20 lat firma przekazała także ponad 91 milionów dolarów na działania szerzące świadomość o profilaktyce raka piersi i walkę z przemocą.


[1] Średnio, w oparciu o dane z roku 2021, dotyczące zniżek od sugerowanych cen odsprzedaży, oferowanych Konsultantkom Avon na całym świecie; nie każda Konsultantka uzyskuje maksymalne benefity, indywidualnie uzyskiwane wynagrodzenie jest uzależnione od różnych czynników.

Czy warto inwestować w złoto?

Złoto ma wysoką wartość od tysiącleci. Jest bardzo cenione przede wszystkim ze względu na rzadkie występowanie, a także swoje właściwości, ponieważ charakteryzuje się bardzo dużą trwałością. Jest także często wybierane przez osoby, które szukają bezpiecznych sposobów na inwestowanie.

Stabilność i bezpieczeństwo złota

Dla kogo inwestycja w złoto jest dobrym rozwiązaniem? Przede wszystkim dla osób, które chcą uniknąć dużego ryzyka. Od wielu lat złoto jest niezmiennie uznawane za jedną z najbezpieczniejszych form lokowania kapitału. Zabezpiecza finanse przed wszystkimi trudnymi do przewidzenia wydarzeniami takimi jak duże wahania walut, inflacja, czy giełdowy krach. Tę zaletę można docenić zwłaszcza w niespokojnych czasach, kiedy sytuacja polityczna i gospodarcza często zmienia się z dnia na dzień. Warto pamiętać, że wszystkie zawirowania i negatywne wydarzenia nie obniżają wartości złota, wręcz przeciwnie – wpływają na jej wzrost.

Niezależność złota

Inwestowanie w złoto pozwala więc na uniezależnienie się od politycznych i ekonomicznych katastrof. Ta forma lokaty kapitału wyróżnia się również dużą niezależnością od rządów i ich działań, w tym od nieodpowiedzialnych decyzji polityków. Niepewna pozycja dolara, niskie ceny, wszelkie napięcia geopolityczne wpływają jedynie na wzrost cen złota, a co za tym idzie są korzystne dla inwestora, który może tracić na innych lokatach.

niezależność złota

Duża płynność złota

Złoto to uniwersalny środek płatniczy, który da się wymienić na całym świecie, w każdym kraju. Złoto można spieniężyć niezależnie od sytuacji – zawsze znajdzie się nabywca, który wymieni je na gotówkę. Innymi słowy jest płynne finansowo, czyli można je bez problemu sprzedawać i kupować, jest powszechnie rozpoznawane jako środek płatniczy. W każdym zakątku świata ludzie znają jego wysoką wartość.

Złoto na niepewne czasy

Złoto inwestycyjne do doskonała lokata na niepewne czasy – takie określenie jest używane nie tylko przez zwykłych inwestorów, ale także przez ekspertów i analityków finansowych. To właśnie złoto jest lokatą, która pomaga przeżyć najgorsze kryzysy gospodarcze, w końcu jest odporne na inflację. Nierzadko ratowało życie w czasie wojny, kiedy pozwalało na przetrwanie w ekstremalnych sytuacjach.

Nie da się też ukryć, że złoto to jedyny środek płatniczy, który jest praktycznie niezniszczalny. Jest bardziej solidne od pieniędzy drukowanych na papierze. Nie bez przyczyny banki centralne przechowują w swoich sejfach sztabki złota, a nie papierowe banknoty. Sztabki nie ulegną zniszczeniu nawet w czasie najgorszych katastrof naturalnych jak powódź a także z powodu pożaru.

Oczywiście warto także pamiętać, że złota nie da się sfałszować. Złoto inwestycyjne oraz w każdej innej postaci jest starannie kontrolowane. W sztabkach i monetach zawsze sprawdza się zawartość cennego kruszcu. Czystość złota jest standaryzowana i kontrolowana między innymi przez rządy kopalniane i międzynarodowe rafinerie.

złoto na niepewne czasy

Złoto jako kapitał zapasowy i asekuracyjny

Kolejną zaletą inwestowania w złoto jest fakt, że ten kruszec stanowi doskonały kapitał zapasowy. Warto pamiętać, że centralne i krajowe banki wykorzystują złoto właśnie jako zapasowy kapitał. Każde bogate państwo posiada rezerwy złota w swojej skarbnicy. Eksperci doradzają, żeby inwestować w metale szlachetne od 5 do 10 proc. swojego majątku. Takie rozwiązanie jest polecane nie tylko największym inwestorom. To właśnie mniejsi inwestorzy mogą bardzo dużo skorzystać na złocie, ponieważ chroni ono przed fluktuacjami cen.

Inwestycja w złoto – korzystne rozwiązanie?

Oczywiście nie trzeba inwestować wszystkich swoich oszczędności w złoto lub inne szlachetne kruszce. Jednak przeznaczenie części środków na ten cel może zapewnić bardzo dobre zabezpieczenie finansowe. Bez trudu można zauważyć, że ceny złota utrzymują się na stabilnym poziomie, a nawet stopniowo wzrastają. Nawet jeśli zakupimy złote monety i zostawimy je w sejfie na kilka dziesięcioleci, nie stracą one swojej wysokiej wysokiej wartości i nadal będą aktualnym środkiem płatniczym, który możemy wymienić na dowolną walutę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *