Kasa fiskalna w firmie

Kasy fiskalne stają się coraz powszechniejsze wśród przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą, a to za sprawą zmieniających się przepisów, które coraz bardziej uszczuplają listę czynności, przy których wykonywaniu przysługuje zwolnienie z ich posiadania.

Obowiązek ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej reguluje art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Na jego mocy podatnicy, którzy dokonują sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są zobowiązani do rejestrowania swojego obrotu przy pomocy kasy fiskalnej.

Art. 111 ust. 1  ustawy o VAT

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Natomiast rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących przewiduje wyjątki od tej reguły, gdyż zawiera pewien zakres zwolnień zarówno podmiotowych, jak i przedmiotowych.

Zwolnienia zawarte w obecnie obowiązującym rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących tracą swą moc z 31 grudnia 2017 r. Na jego miejsce wchodzi całkiem nowe rozporządzenie z dnia 20 grudnia 2017 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, które pomniejszyło zakres zwolnień o kilka pozycji. Prawdopodobnie rząd będzie dążył do tego, aby w przyszłości kasy fiskalne dla wszystkich stały się obowiązkowe.

Docelowo wszystkie kasy fiskalne mają zostać zastąpione kasami online, które zostaną połączone z Ministerstwem Finansów, a ewidencjonowana na nich sprzedaż będzie na bieżąco raportowana do Centralnego Repozytorium Kas. Aktualnie przewidywane jest ich wprowadzenie w niektórych branżach już z początkiem 2018 roku, lecz informacje te nie zostały jeszcze oficjalnie potwierdzone.

Gdzie kupić kasę fiskalną?

Najlepszym rozwiązaniem jest wybór firmy, która nie jest firmą handlową, a firmą z technologiczną pasją. Firma, która potrafi doradzić, wysłuchać i dobrać najlepsze rozwiązanie dla Twojego biznesu.

Sprzedawca nie ogranicza się tylko do sprzedaży, powinien być również odpowiedzialny za:

  • konfiguracja według specyficznych wymagań klienta,
  • konfiguracja według specyfiki sprzedaży sklepu,
  • konfiguracja użytkowników i ich uprawnień,
  • programowanie nagłówka paragonów, towarów, jednostek , stawek VAT,
  • integracja z programem sprzedażowym, dzięki któremu można zdalnie zarządzać kasą, tzw. kasa online,
    przeszkolenie użytkowników.

Doświadczenie to kolejna ważna rzecz, którą powinna posiadać firma zajmująca się sprzedażą urządzeń fiskalnych. Nie zawsze, długie lata pracy muszą iść w parze z umiejętnościami. Starsze firmy mają swoje przyzwyczajenia, które nabyły lata temu. 20 lat temu świat wyglądał inaczej, była inna technologia, inna mentalność ludzi. Często ludzie, a zarazem firmy nie idą z duchem czasu, zostając w tyle. Można to łatwo sprawdzić – najprościej sprawdzając stronę internetową, np: kasy fiskalne Warszawa. Innowacyjność i świeże pomysły wprowadzają na świat ludzie młodzi, którzy posiadają kierunkowe wykształcenie. Warto sprawdzić czy firma zatrudnia wykwalifikowany personel. Inżynier, a handlowiec to zdecydowana różnica w świecie systemów sprzedaży. Jeden z nich zrobi to co do niego należy, a drugi powie że zrobi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.