Jak uczyć się inwestowania w nieruchomości? Sprawdzone sposoby

Inwestowanie w nieruchomości to sprawdzony sposób lokaty zgromadzonego kapitału, który od lat cieszy się niemałą popularnością wśród inwestorów niemal na całym świecie. Według raportu Barometr, przeprowadzonego przez Metrohouse, Credipass i RynekPierwotny.pl, w pierwszym kwartale 2023 r. aż 44 proc. transakcji na rynku wtórnym było transakcjami inwestycyjnymi. Inwestowanie w nieruchomości to chleb powszedni dla doświadczonych przedsiębiorców, którzy mają za sobą nieraz setki transakcji. Co innego w przypadku tych osób, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w tym obszarze. Nie ulega wątpliwości, że to zajęciem, które wymaga odpowiedniej wiedzy. Jak zatem umiejętnie inwestować w nieruchomości i czego warto się nauczyć? Sprawdziliśmy.

Jaki powinien być dobry inwestor? Najważniejsze cechy

Rynek nieruchomości bywa nieprzewidywalny, a inwestowanie w nieruchomości to sztuka podejmowania poważnych decyzji – nierzadko w krótkim czasie. Inwestor, który chce osiągnąć sukces, musi wyróżniać się dużą samodzielnością i odwagą. Powinien twardo stąpać po ziemi i na chłodno oceniać każdą sytuację.

Dobry inwestor jest zmotywowany, nie poddaje się zbyt łatwo i zawsze stara się znaleźć rozwiązanie. Zamiast problemów widzi nowe możliwości. Jest pozytywnie nastawiony, otwarty i z łatwością nawiązuje kontakty. Ponadto wyróżnia się wysoką samodyscypliną i kreatywnością.

Gdzie szukać wiedzy o inwestowaniu?

Podstawą w efektywnym inwestowaniu w nieruchomości jest wiedza dotycząca sposobów lokaty kapitału, obliczania stopy zwrotu czy szacowania ryzyka inwestycyjnego. Na początek, jedną z najlepszych metod pozyskiwania wiedzy o inwestowaniu jest czytanie branżowych książek. Prawdziwą kopalnią wiedzy jest też internet. Przydatnych informacji można szukać na dedykowanych portalach, blogach czy YouTube’ie.

Doskonałym przygotowaniem do działania na rynku inwestycyjnym są studia podyplomowe. Od niedawna mam przyjemność współpracować z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu, który uruchomił nowy kierunek studiów – „Inwestowanie w nieruchomości i działalność deweloperską”
– mówi Tomasz Stoga, prezes firmy deweloperskiej PROFIT Development i jednocześnie jeden z wykładowców. – To odpowiedni kierunek dla wszystkich osób, które chcą wkroczyć w świat inwestowania w nieruchomości. Zdobywa podczas studiów wiedza zapewni kompletne i profesjonalne przygotowanie do działania na rynku inwestycyjnym. – dodaje.

Współpraca z wrocławskim Uniwersytetem Ekonomicznym to niejedyne tego typu przedsięwzięcie PROFIT Development. Firma została niedawno partnerem Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Wspieranie i kształcenie młodych ludzi to jeden z filarów naszej działalności – wyjaśnia Agnieszka Pachulska, dyrektorka warszawskiego oddziału PROFIT Development. – W ramach współpracy z Akademią Leona Koźmińskiego planujemy formy edukacji biznesowej w segmencie inwestycji i finansowania zakupów w branży deweloperskiej. Chcemy podzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem oraz dać młodym, ambitnym ludziom szansę na uczestnictwo w ciekawych aktywnościach z naszej branży.

Od czego zacząć inwestowanie w nieruchomości?

Inwestowanie w nieruchomości to długotrwały proces, który wymaga zaangażowania. Po drodze nie brakuje wyzwań, którym trzeba stawić czoła. Dlatego przed rozpoczęciem przygody z inwestowaniem, warto zbadać swoją motywację. Ponadto należy szczegółowo określić cele biznesowe, które wyznaczą kierunek działania na rynku nieruchomości. Niezwykle ważne na początku jest także oszacowanie własnych możliwości inwestycyjnych, czyli określenie posiadanego kapitału oraz obliczenie zdolności kredytowej.

Inwestowanie w nieruchomości wiąże się z pewnym ryzykiem. Aby je zminimalizować, każdorazowo należy dokładnie przeanalizować przedsięwzięcie inwestycyjne. Dobry research, czyli porównanie cen, sprawdzenie zapotrzebowania, badanie grupy docelowej czy badanie popularności danej lokalizacji, to podstawa! Inwestor powinien dokładnie zapoznać się ze specyfiką danego rynku. Inwestowanie wymaga chłodnej kalkulacji.

Nie można dokonywać zakupu pod wpływem emocji.

Głównym celem inwestowania jest zysk. Dlatego przed podjęciem decyzji o inwestycji należy odliczyć stopę zwrotu. Im wyższa, tym bardziej opłacalne przedsięwzięcie.

Efektywne inwestowanie w nieruchomości to sztuka. Warto nieustannie poszerzać swoją wiedzę, skrupulatnie analizować rynek i szukać okazji inwestycyjnych w różnych obszarach – mówi Tomasz Stoga z PROFIT Development. – Wybór specjalistycznych kursów czy studiów podyplomowych to strzał w dziesiątkę dla wszystkich tych, którzy na poważnie myślą o inwestowaniu w nieruchomości. A bez wątpienia warto.

Czy warto inwestować w złoto?

Złoto ma wysoką wartość od tysiącleci. Jest bardzo cenione przede wszystkim ze względu na rzadkie występowanie, a także swoje właściwości, ponieważ charakteryzuje się bardzo dużą trwałością. Jest także często wybierane przez osoby, które szukają bezpiecznych sposobów na inwestowanie.

Stabilność i bezpieczeństwo złota

Dla kogo inwestycja w złoto jest dobrym rozwiązaniem? Przede wszystkim dla osób, które chcą uniknąć dużego ryzyka. Od wielu lat złoto jest niezmiennie uznawane za jedną z najbezpieczniejszych form lokowania kapitału. Zabezpiecza finanse przed wszystkimi trudnymi do przewidzenia wydarzeniami takimi jak duże wahania walut, inflacja, czy giełdowy krach. Tę zaletę można docenić zwłaszcza w niespokojnych czasach, kiedy sytuacja polityczna i gospodarcza często zmienia się z dnia na dzień. Warto pamiętać, że wszystkie zawirowania i negatywne wydarzenia nie obniżają wartości złota, wręcz przeciwnie – wpływają na jej wzrost.

Niezależność złota

Inwestowanie w złoto pozwala więc na uniezależnienie się od politycznych i ekonomicznych katastrof. Ta forma lokaty kapitału wyróżnia się również dużą niezależnością od rządów i ich działań, w tym od nieodpowiedzialnych decyzji polityków. Niepewna pozycja dolara, niskie ceny, wszelkie napięcia geopolityczne wpływają jedynie na wzrost cen złota, a co za tym idzie są korzystne dla inwestora, który może tracić na innych lokatach.

niezależność złota

Duża płynność złota

Złoto to uniwersalny środek płatniczy, który da się wymienić na całym świecie, w każdym kraju. Złoto można spieniężyć niezależnie od sytuacji – zawsze znajdzie się nabywca, który wymieni je na gotówkę. Innymi słowy jest płynne finansowo, czyli można je bez problemu sprzedawać i kupować, jest powszechnie rozpoznawane jako środek płatniczy. W każdym zakątku świata ludzie znają jego wysoką wartość.

Złoto na niepewne czasy

Złoto inwestycyjne do doskonała lokata na niepewne czasy – takie określenie jest używane nie tylko przez zwykłych inwestorów, ale także przez ekspertów i analityków finansowych. To właśnie złoto jest lokatą, która pomaga przeżyć najgorsze kryzysy gospodarcze, w końcu jest odporne na inflację. Nierzadko ratowało życie w czasie wojny, kiedy pozwalało na przetrwanie w ekstremalnych sytuacjach.

Nie da się też ukryć, że złoto to jedyny środek płatniczy, który jest praktycznie niezniszczalny. Jest bardziej solidne od pieniędzy drukowanych na papierze. Nie bez przyczyny banki centralne przechowują w swoich sejfach sztabki złota, a nie papierowe banknoty. Sztabki nie ulegną zniszczeniu nawet w czasie najgorszych katastrof naturalnych jak powódź a także z powodu pożaru.

Oczywiście warto także pamiętać, że złota nie da się sfałszować. Złoto inwestycyjne oraz w każdej innej postaci jest starannie kontrolowane. W sztabkach i monetach zawsze sprawdza się zawartość cennego kruszcu. Czystość złota jest standaryzowana i kontrolowana między innymi przez rządy kopalniane i międzynarodowe rafinerie.

złoto na niepewne czasy

Złoto jako kapitał zapasowy i asekuracyjny

Kolejną zaletą inwestowania w złoto jest fakt, że ten kruszec stanowi doskonały kapitał zapasowy. Warto pamiętać, że centralne i krajowe banki wykorzystują złoto właśnie jako zapasowy kapitał. Każde bogate państwo posiada rezerwy złota w swojej skarbnicy. Eksperci doradzają, żeby inwestować w metale szlachetne od 5 do 10 proc. swojego majątku. Takie rozwiązanie jest polecane nie tylko największym inwestorom. To właśnie mniejsi inwestorzy mogą bardzo dużo skorzystać na złocie, ponieważ chroni ono przed fluktuacjami cen.

Inwestycja w złoto – korzystne rozwiązanie?

Oczywiście nie trzeba inwestować wszystkich swoich oszczędności w złoto lub inne szlachetne kruszce. Jednak przeznaczenie części środków na ten cel może zapewnić bardzo dobre zabezpieczenie finansowe. Bez trudu można zauważyć, że ceny złota utrzymują się na stabilnym poziomie, a nawet stopniowo wzrastają. Nawet jeśli zakupimy złote monety i zostawimy je w sejfie na kilka dziesięcioleci, nie stracą one swojej wysokiej wysokiej wartości i nadal będą aktualnym środkiem płatniczym, który możemy wymienić na dowolną walutę.

Golden Times

Pojęcie „złote czasy” w finansach może być interpretowane na różne sposoby w zależności od kontekstu i perspektywy. Oto kilka okresów, które często są uznawane za „złote czasy” w historii finansów:

  1. Lata 20. XX wieku (Dzika Radość): Okres po zakończeniu I wojny światowej, w którym gospodarki wielu krajów doświadczyły dynamicznego wzrostu. W Stanach Zjednoczonych nazywany to czasem „Dziką Radością”. Jednak ta dobra passa zakończyła się Wielkim Kryzysem w 1929 roku.
  2. Lata 80. i 90. XX wieku (Era dobrobytu): Okres ten to czas silnego wzrostu gospodarczego w wielu krajach, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych i wielu krajach europejskich. Wzrost giełdowy, rozwój rynku obligacji, a także innowacje finansowe, takie jak pojawienie się funduszy hedgingowych.
  3. Era Internetowa (lata 90. i początek XXI wieku): Okres intensywnego wzrostu gospodarczego dla firm technologicznych i spółek z branży internetowej. Spekulacje na rynkach akcji i inwestycje w nowe technologie przyniosły wysokie zyski wielu inwestorom.
  4. Lata 2003-2007 (Okres przed kryzysem finansowym): Wielu ekonomistów i analityków uznaje ten okres za czas globalnego wzrostu gospodarczego. Jednakże, w 2008 roku wybuchł globalny kryzys finansowy, który miał ogromne konsekwencje dla światowej gospodarki.
  5. Czasy współczesne (po 2009 roku): Po kryzysie finansowym z 2008 roku i globalnej recesji, wiele gospodarek zaczęło powracać do wzrostu. Jednakże, te czasy również charakteryzują się wyzwaniami, takimi jak zmienność rynków, niestabilność polityczna i wprowadzanie nowych regulacji finansowych.

Warto zauważyć, że ocena, czy dany okres jest „złotym czasem” w finansach, może zależeć od perspektywy różnych interesariuszy, w tym inwestorów, przedsiębiorstw, ekonomistów czy rządów. Ponadto, historii finansów towarzyszą cykle koniunkturalne, a okresy dobrobytu mogą być równoważone okresami kryzysów i recesji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *