Jak w ostatnich miesiącach zmieniały się ceny nowych mieszkań

Czy ceny mieszkań w nowych inwestycjach idą w górę czy spadają? W jakich projektach deweloperzy optymalizują stawki? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.          

Andrzej Oślizlo, prezes zarządu Develia S.A.

W ostatnich miesiącach ceny mieszkań w naszej ofercie nie uległy zmianie.

Andrzej Gutowski, wiceprezes, dyrektor sprzedaży Ronson Development

Ceny pozostają na niezmienionym stabilnym poziomie. W niektórych projektach planujemy z kolei podwyżki cen.

Anna Bieńko dyrektor Sprzedaży w Wawel Service

Ceny w inwestycjach z mieszkaniami gotowymi do obioru nie zmieniły się, ale ceny w nowych projektach będą już wyższe. Nowe projekty to przede wszystkim wyższa cena gruntu, inne warunki energetyczne, wyższe płace dla ekipy budowlanej oraz nowe przepisy techniczne. Jeżeli ktoś planuje zakup mieszkania od dawna i ma na oku jakąś inwestycję, warto poważnie rozważyć ten krok właśnie teraz. Zachęcamy naszych klientów kredytowych do skorzystania z pomocy doradcy kredytowego Wawel Service.

Małgorzata Ostrowska, dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

Zgodnie z danymi NBP, przeciętna cena transakcyjna na rynku pierwotnym dla 7 największych miast w Polsce wzrosła pomiędzy IV kw. 2021 roku i III kw. 2022 roku średnio o 10,9 proc. Staramy się nie podnosić cen, jednak nie zawsze jest to możliwe. Potwierdzam, iż w części naszych inwestycji ceny na przestrzeni roku wzrosły.

Angelika Kliś, członek zarządu Atal

W ostatnich miesiącach staraliśmy się utrzymać ceny, ale w niektórych projektach odnotowaliśmy drobne aktualizacje cen niesprzedanych mieszkań, podyktowane wzrostem kosztów budowy.

Mariola Żak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Aurec Home 

Miasteczko Jutrzenki to inwestycja, która cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem nabywców. Nieustannie utrzymujemy wysoki poziom sprzedaży lokali, który nie został zachwiany wydarzeniami poprzedniego roku. Ceny mieszkań co prawda zostały nieznacznie podniesione w ostatnim kwartale, jednak była to delikatna korekta.

Sebastian Barandziak, prezes zarządu Dekpol Deweloper

Cały czas staramy się utrzymywać ceny na stałym poziomie. Pośród oferowanych przez nas lokali nastąpił niewielki wzrost cen w przedziale 1,5 proc. – 3 proc. w ramach inwestycji Osiedle Pastelowe, Osiedle Kociewskie oraz Grano Marina Hotel.

Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic

W ostatnich miesiącach nie wprowadzaliśmy zmian w cenach mieszkań w ofercie.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

Ceny mieszkań w naszych inwestycjach w ostatnich miesiącach nie uległy większym zmianom. Pojawiły się natomiast promocje związane na przykład z rabatem na mieszkanie oraz harmonogramem płatności. Dodatkowo klienci mogą uzyskać rabat na miejsce postojowe lub komórkę lokatorską.

Damian Tomasik, założyciel Alter Investment

Aktualnie ceny naszych nieruchomości utrzymane są na tym samym poziomie, co w ubiegłym roku.

Marek Pawlukiewicz, rzecznik prasowy Aria Development

Na przestrzeni ostatnich miesięcy nie podnosiliśmy cen mieszkań. W listopadzie rozpoczęliśmy promocję Mega Rabat na mieszkania z 1 i 2 etapu nowego Osiedla Natura 2 w Wieliszewie. Klienci mogą uzyskać zniżkę na wybrane lokale do 40 tys. zł. Mieszkania są do odbioru w I i II kwartale br.

Marcin Michalec, CEO Okam

Staramy się utrzymywać ceny za mkw. w poszczególnych projektach na mniej więcej stałym poziomie. Jednak jest to w dużym stopniu uzależnione od sytuacji gospodarczej, cen materiałów budowlanych i stawek naszych podwykonawców. Wzrost cen materiałów czy surowców, w tym energetycznych, przekłada się na rosnące koszty usług podwykonawców, a to naturalnie wpływa na podwyższenie kosztów całej budowy inwestycji mieszkaniowych – co przekłada się również na wysokość cen za mkw.

Czy warto inwestować w złoto?

Złoto ma wysoką wartość od tysiącleci. Jest bardzo cenione przede wszystkim ze względu na rzadkie występowanie, a także swoje właściwości, ponieważ charakteryzuje się bardzo dużą trwałością. Jest także często wybierane przez osoby, które szukają bezpiecznych sposobów na inwestowanie.

Stabilność i bezpieczeństwo złota

Dla kogo inwestycja w złoto jest dobrym rozwiązaniem? Przede wszystkim dla osób, które chcą uniknąć dużego ryzyka. Od wielu lat złoto jest niezmiennie uznawane za jedną z najbezpieczniejszych form lokowania kapitału. Zabezpiecza finanse przed wszystkimi trudnymi do przewidzenia wydarzeniami takimi jak duże wahania walut, inflacja, czy giełdowy krach. Tę zaletę można docenić zwłaszcza w niespokojnych czasach, kiedy sytuacja polityczna i gospodarcza często zmienia się z dnia na dzień. Warto pamiętać, że wszystkie zawirowania i negatywne wydarzenia nie obniżają wartości złota, wręcz przeciwnie – wpływają na jej wzrost.

Niezależność złota

Inwestowanie w złoto pozwala więc na uniezależnienie się od politycznych i ekonomicznych katastrof. Ta forma lokaty kapitału wyróżnia się również dużą niezależnością od rządów i ich działań, w tym od nieodpowiedzialnych decyzji polityków. Niepewna pozycja dolara, niskie ceny, wszelkie napięcia geopolityczne wpływają jedynie na wzrost cen złota, a co za tym idzie są korzystne dla inwestora, który może tracić na innych lokatach.

niezależność złota

Duża płynność złota

Złoto to uniwersalny środek płatniczy, który da się wymienić na całym świecie, w każdym kraju. Złoto można spieniężyć niezależnie od sytuacji – zawsze znajdzie się nabywca, który wymieni je na gotówkę. Innymi słowy jest płynne finansowo, czyli można je bez problemu sprzedawać i kupować, jest powszechnie rozpoznawane jako środek płatniczy. W każdym zakątku świata ludzie znają jego wysoką wartość.

Złoto na niepewne czasy

Złoto inwestycyjne do doskonała lokata na niepewne czasy – takie określenie jest używane nie tylko przez zwykłych inwestorów, ale także przez ekspertów i analityków finansowych. To właśnie złoto jest lokatą, która pomaga przeżyć najgorsze kryzysy gospodarcze, w końcu jest odporne na inflację. Nierzadko ratowało życie w czasie wojny, kiedy pozwalało na przetrwanie w ekstremalnych sytuacjach.

Nie da się też ukryć, że złoto to jedyny środek płatniczy, który jest praktycznie niezniszczalny. Jest bardziej solidne od pieniędzy drukowanych na papierze. Nie bez przyczyny banki centralne przechowują w swoich sejfach sztabki złota, a nie papierowe banknoty. Sztabki nie ulegną zniszczeniu nawet w czasie najgorszych katastrof naturalnych jak powódź a także z powodu pożaru.

Oczywiście warto także pamiętać, że złota nie da się sfałszować. Złoto inwestycyjne oraz w każdej innej postaci jest starannie kontrolowane. W sztabkach i monetach zawsze sprawdza się zawartość cennego kruszcu. Czystość złota jest standaryzowana i kontrolowana między innymi przez rządy kopalniane i międzynarodowe rafinerie.

złoto na niepewne czasy

Złoto jako kapitał zapasowy i asekuracyjny

Kolejną zaletą inwestowania w złoto jest fakt, że ten kruszec stanowi doskonały kapitał zapasowy. Warto pamiętać, że centralne i krajowe banki wykorzystują złoto właśnie jako zapasowy kapitał. Każde bogate państwo posiada rezerwy złota w swojej skarbnicy. Eksperci doradzają, żeby inwestować w metale szlachetne od 5 do 10 proc. swojego majątku. Takie rozwiązanie jest polecane nie tylko największym inwestorom. To właśnie mniejsi inwestorzy mogą bardzo dużo skorzystać na złocie, ponieważ chroni ono przed fluktuacjami cen.

Inwestycja w złoto – korzystne rozwiązanie?

Oczywiście nie trzeba inwestować wszystkich swoich oszczędności w złoto lub inne szlachetne kruszce. Jednak przeznaczenie części środków na ten cel może zapewnić bardzo dobre zabezpieczenie finansowe. Bez trudu można zauważyć, że ceny złota utrzymują się na stabilnym poziomie, a nawet stopniowo wzrastają. Nawet jeśli zakupimy złote monety i zostawimy je w sejfie na kilka dziesięcioleci, nie stracą one swojej wysokiej wysokiej wartości i nadal będą aktualnym środkiem płatniczym, który możemy wymienić na dowolną walutę.

Golden Times

W historii budownictwa można wskazać kilka okresów, które są często uważane za „złote czasy” ze względu na intensywny rozwój, innowacje i budowę charakterystycznych i monumentalnych struktur. Poniżej przedstawiam kilka przykładów takich okresów:

  1. Starożytny Egipt (ok. 3100–30 p.n.e.): To czas, gdy powstały niektóre z najbardziej znanych budowli na świecie, takie jak piramidy w Gizie. Starożytni Egipcjanie doskonalili techniki budowlane i architektoniczne, pozostawiając trwały wpływ na dziedzinę budownictwa.
  2. Epoka rzymska (I w. p.n.e. – V w. n.e.): Rzymianie byli znani z budowania trwałych i monumentalnych struktur, takich jak amfiteatry (Colosseum), akwedukty, mosty (np. Most Milviusz) i drogi (np. Via Appia). Inżynieria rzymska była zaawansowana jak na swoje czasy.
  3. Renesans (XIV–XVII wiek): Okres renesansu przyniósł odrodzenie sztuki, nauki i architektury. Włoscy architekci renesansowi, tacy jak Leon Battista Alberti i Andrea Palladio, tworzyli harmonijne i proporcjonalne budowle, które inspirowały późniejsze style.
  4. XIX wiek (era industrializacji): Okres ten to czas intensywnego rozwoju infrastruktury i budowy wielkich projektów, takich jak mosty, tunele, koleje żelazne, a także pierwsze wieżowce. Industrializacja przyniosła nowe technologie i materiały, wpływając na skalę i tempo budowy.
  5. Lata 50. i 60. XX wieku: Okres powojenny przyniósł boom budowlany w wielu krajach, ze względu na odbudowę zniszczonych obszarów oraz rozwój nowych technologii budowlanych. To czas, gdy powstały charakterystyczne budowle modernistyczne.
  6. XXI wiek: Obecne czasy są świadkiem rosnącego zainteresowania budową zrównoważoną, nowoczesnymi technologiami i innowacjami, takimi jak drukowanie 3D, nowe materiały budowlane i inteligentne budynki.

Złote czasy w budownictwie często łączą się z okresami intensywnego rozwoju technologicznego, społecznego i gospodarczego, które sprzyjają realizacji ambitnych projektów architektonicznych i inżynieryjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *