KLIENCI MARKI BENTLEY CORAZ CZĘŚCIEJ DECYDUJĄ SIĘ NA PERSONALIZACJE SAMOCHODÓW

  • Bentley Motors w 2023 roku dostarczył 13 560 samochodów na całym świecie – to trzeci najwyższy wynik w historii brytyjskiego producenta.
  • W minionym roku odnotowano wzrost zainteresowania personalizacją samochodów – w porównaniu do 2022 roku na takie działanie zdecydowało się 43% klientów więcej.
  • Luksusowy SUV Bentayga pozostaje najchętniej kupowanym modelem marki, stanowiąc 44% ogólnej sprzedaży.
  • Brytyjski rynek staje się proporcjonalnie największym regionem sprzedaży modeli hybrydowych marki. W 2023 roku blisko 3 na 10 samochodów sprzedanych w Wielkiej Brytanii posiadało napęd hybrydowy.

Brytyjski producent Bentley Motors w 2023 roku osiągnął trzeci najlepszy wynik w swojej historii, notując globalną sprzedaż na poziomie 13 560 luksusowych samochodów. Pomimo 11% spadku w porównaniu z 2022 rokiem, który był najlepszym wynikiem marki, zainteresowanie personalizacją osiągnęło wyższe poziomy niż dotychczas. Około trzech czwartych klientów sięgnęło po ponad 46 miliardów różnych konfiguracji dostępnych w standardowej ofercie, co stanowi wzrost o 43% w porównaniu z 2022 rokiem.

To dowód, że klientom marki jeszcze mocniej zależy na prawdziwie unikalnych i ekskluzywnych doświadczeniach.

W 2023 roku zanotowano większe zainteresowanie modelami w wersjach Azure, S i Speed – ich udział wzrósł z 30% z 2022 roku do 70%. Popularność modelu Bentayga Extended Wheelbase również przekroczyła oczekiwania, ponad jedna trzecia wszystkich zamówień na SUV-y dotyczyła tego modelu.

Miniony rok był także dobry czasem na modeli hybrydowych marki. Największym zainteresowaniem cieszyły się one w Wielkiej Brytanii, która stała się czołowym rynkiem pod tym względem. Aż jedna czwarta klientów, którzy wybierali modele Flying Spur i Bentayga decydowała się na napęd hybrydowy.

Mimo trudnych warunków rynkowych w kluczowych regionach na świecie, Ameryka utrzymała pozycję lidera, pozostając największym rynkiem globalnym pod względem sprzedaży. Wyniki wskazują również, że odnotowano 5% wzrostu w regionie Azji Pacyfiku oraz 2% wzrostu na Bliskim Wschodzie, w Indiach i Afryce. Chiny i Wielka Brytania odnotowały spadek o 18%.

Najpopularniejszym modelem marki pozostaje Bentayga, stanowiąc 44% ogólnej sprzedaży. Tym samym potwierdza swoją pozycję jako najbardziej udanego luksusowego SUV-a na świecie. Klienci chętnie wybierali także modele Continental GT i GT Convertible, które stanowiły niemal jedną trzecią sprzedaż (31%), natomiast Flying Spur, najwyższej klasy luksusowy sedan gran turismo, osiągnął 25% ogólnej sprzedaży.

Branża luksusowa nie była odporna na trudne warunki rynkowe obserwowane na całym świecie w drugiej połowie 2023 roku. Mimo tego udało nam się osiągnąć trzecią najwyższą pozycję sprzedażową w naszej historii, odnotować zauważalny wzrost popytu na personalizację i wejść w 2024 rok z mocnym wynikiem zamówień. Zachowujemy ostrożny optymizm na nadchodzący rok, utrzymując trwałe silne zapotrzebowanie na rynkach krajowych i wysoki poziom zainteresowania naszymi modelami hybrydowymi

 – komentuje wyniki globalnej sprzedaży Adrian Hallmark, CEO Bentley Motors.

Czy warto inwestować w złoto?

Złoto ma wysoką wartość od tysiącleci. Jest bardzo cenione przede wszystkim ze względu na rzadkie występowanie, a także swoje właściwości, ponieważ charakteryzuje się bardzo dużą trwałością. Jest także często wybierane przez osoby, które szukają bezpiecznych sposobów na inwestowanie.

Stabilność i bezpieczeństwo złota

Dla kogo inwestycja w złoto jest dobrym rozwiązaniem? Przede wszystkim dla osób, które chcą uniknąć dużego ryzyka. Od wielu lat złoto jest niezmiennie uznawane za jedną z najbezpieczniejszych form lokowania kapitału. Zabezpiecza finanse przed wszystkimi trudnymi do przewidzenia wydarzeniami takimi jak duże wahania walut, inflacja, czy giełdowy krach. Tę zaletę można docenić zwłaszcza w niespokojnych czasach, kiedy sytuacja polityczna i gospodarcza często zmienia się z dnia na dzień. Warto pamiętać, że wszystkie zawirowania i negatywne wydarzenia nie obniżają wartości złota, wręcz przeciwnie – wpływają na jej wzrost.

Niezależność złota

Inwestowanie w złoto pozwala więc na uniezależnienie się od politycznych i ekonomicznych katastrof. Ta forma lokaty kapitału wyróżnia się również dużą niezależnością od rządów i ich działań, w tym od nieodpowiedzialnych decyzji polityków. Niepewna pozycja dolara, niskie ceny, wszelkie napięcia geopolityczne wpływają jedynie na wzrost cen złota, a co za tym idzie są korzystne dla inwestora, który może tracić na innych lokatach.

niezależność złota

Duża płynność złota

Złoto to uniwersalny środek płatniczy, który da się wymienić na całym świecie, w każdym kraju. Złoto można spieniężyć niezależnie od sytuacji – zawsze znajdzie się nabywca, który wymieni je na gotówkę. Innymi słowy jest płynne finansowo, czyli można je bez problemu sprzedawać i kupować, jest powszechnie rozpoznawane jako środek płatniczy. W każdym zakątku świata ludzie znają jego wysoką wartość.

Złoto na niepewne czasy

Złoto inwestycyjne do doskonała lokata na niepewne czasy – takie określenie jest używane nie tylko przez zwykłych inwestorów, ale także przez ekspertów i analityków finansowych. To właśnie złoto jest lokatą, która pomaga przeżyć najgorsze kryzysy gospodarcze, w końcu jest odporne na inflację. Nierzadko ratowało życie w czasie wojny, kiedy pozwalało na przetrwanie w ekstremalnych sytuacjach.

Nie da się też ukryć, że złoto to jedyny środek płatniczy, który jest praktycznie niezniszczalny. Jest bardziej solidne od pieniędzy drukowanych na papierze. Nie bez przyczyny banki centralne przechowują w swoich sejfach sztabki złota, a nie papierowe banknoty. Sztabki nie ulegną zniszczeniu nawet w czasie najgorszych katastrof naturalnych jak powódź a także z powodu pożaru.

Oczywiście warto także pamiętać, że złota nie da się sfałszować. Złoto inwestycyjne oraz w każdej innej postaci jest starannie kontrolowane. W sztabkach i monetach zawsze sprawdza się zawartość cennego kruszcu. Czystość złota jest standaryzowana i kontrolowana między innymi przez rządy kopalniane i międzynarodowe rafinerie.

złoto na niepewne czasy

Złoto jako kapitał zapasowy i asekuracyjny

Kolejną zaletą inwestowania w złoto jest fakt, że ten kruszec stanowi doskonały kapitał zapasowy. Warto pamiętać, że centralne i krajowe banki wykorzystują złoto właśnie jako zapasowy kapitał. Każde bogate państwo posiada rezerwy złota w swojej skarbnicy. Eksperci doradzają, żeby inwestować w metale szlachetne od 5 do 10 proc. swojego majątku. Takie rozwiązanie jest polecane nie tylko największym inwestorom. To właśnie mniejsi inwestorzy mogą bardzo dużo skorzystać na złocie, ponieważ chroni ono przed fluktuacjami cen.

Inwestycja w złoto – korzystne rozwiązanie?

Oczywiście nie trzeba inwestować wszystkich swoich oszczędności w złoto lub inne szlachetne kruszce. Jednak przeznaczenie części środków na ten cel może zapewnić bardzo dobre zabezpieczenie finansowe. Bez trudu można zauważyć, że ceny złota utrzymują się na stabilnym poziomie, a nawet stopniowo wzrastają. Nawet jeśli zakupimy złote monety i zostawimy je w sejfie na kilka dziesięcioleci, nie stracą one swojej wysokiej wysokiej wartości i nadal będą aktualnym środkiem płatniczym, który możemy wymienić na dowolną walutę.

Golden Times

Termin „złote czasy” może mieć różne znaczenia w zależności od kontekstu. Jeśli odnosi się do motoryzacji, może odnosić się do okresu, który uznaje się za szczególnie udany, innowacyjny lub popularny dla tej branży. Przykładowo, dla fanów samochodów zabytkowych złote czasy mogą oznaczać okres, w którym powstały klasyczne modele samochodów, często uważane za arcydzieła designu i inżynierii. W poniższych przykładach przedstawiam kilka okresów, które często są uznawane za „złote czasy” w historii motoryzacji:

  1. Lata 50. i 60. XX wieku: To okres, w którym powstały wiele klasycznych samochodów, takich jak Chevrolet Bel Air, Ford Mustang czy Volkswagen Beetle. To także czas, kiedy rozwijano pierwsze systemy bezpieczeństwa i stylizowane nadwozia.
  2. Lata 60. i 70. XX wieku: Eksperymenty z silnikami, rozwój muscle carów, a także pojawienie się ikonicznych modeli, takich jak Ford Mustang, Chevrolet Camaro, czy Pontiac GTO.
  3. Lata 80. i 90. XX wieku: Okres, w którym rozwijano technologie komputerowe w motoryzacji, a także pojawiły się sportowe modele, takie jak Ferrari F40 czy Porsche 959. To także czas, kiedy motoryzacja zaczęła się skupiać na efektywności paliwowej.
  4. Lata 2000–2010: Eksploracja nowych technologii, w tym rozwój pojazdów hybrydowych i pierwsze kroki w kierunku elektrycznych samochodów. Pojawiły się też luksusowe SUV-y i crossover-y.

Oczywiście, to subiektywna ocena, a różni ludzie mogą uważać różne okresy za „złote czasy” w motoryzacji, w zależności od swoich preferencji, doświadczeń i zainteresowań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *