Lamborghini prezentuje Telemetry X podczas targów CES w Las Vegas

Podczas Las Vegas Consumer Electronics Show (CES) marka Lamborghini zaprezentowała Telemetry X, innowacyjny system monitorujący, który może być zastosowany w przyszłej gamie supersamochodów produkowanych w Sant’Agata Bolognese. Rozwiązanie umożliwia zbieranie danych związanych z jazdą na torze oraz parametrów biometrycznych kierowcy, takich jak tętno czy poziom stresu. W efekcie użytkownicy otrzymają przydatne informacje, które pomogą im udoskonalić trening na torze.

Pierwszym modelem włoskiej marki, który został wyposażony w system telemetrii, obsługiwany przez aplikację Unica, był zaprezentowany w 2020 roku Huracán STO. Firma cały czas pracuje nad rozwojem tego rozwiązania.

Innowacja to rdzeń naszego DNA. W ostatnich miesiącach pokazaliśmy to na przykładzie przełomowego pod każdym względem modelu Revuelto oraz w pełni elektrycznego samochodu koncepcyjnego Lanzador. W najbliższej przyszłości nasze modele będą oferować coraz częściej nie tylko emocje, ale też prawdziwie angażujące doznania z jazdy. Telemetry X to doskonały przedsmak zintegrowanych usług, z których nasi klienci będą mogli korzystać w nadchodzących latach – powiedział Stephan Winkelmann, prezes i dyrektor generalny Automobili Lamborghini. 

System Telemetry X został oparty na synergii trzech rozwiązań: Real Time Remote Garage, Biometric Data System i Digital Co-Pilot.

Remote Garage to aplikacja internetowa, która dzięki technologii 5G umożliwia kierowcom dostęp do zarejestrowanych na żywo nagrań wideo zrealizowanych na torze. Dane te mogą być na bieżąco monitorowane przez trenera znajdującego się w dowolnym miejscu na świecie. Może on udzielać kierowcy informacji zwrotnej, zarówno podczas, jak i po sesji jazdy. Celem takiego rozwiązania jest zapewnienie jeszcze bardziej kompleksowych i angażujących doświadczeń oraz podniesienie umiejętności kierowcy.

Z kolei Biometric Data System służy do rejestracji danych biometrycznych kierowcy, takich jak tętno i poziom stresu. Umożliwia to bardziej szczegółowy monitoring jego osiągnięć oraz dostarcza przydatnych informacji, na temat tego jak może doskonalić swoje umiejętności.

Oba systemy współpracują z Digital Co-Pilot, proaktywnym asystentem głosowym, który porównuje dane biometryczne, pojazdu oraz przekazuje kierowcy informację zwrotną podczas jazdy na torze, np.: analizuje czasy okrążeń i udziela przydatnych wskazówek dotyczących poprawy linii jazdy, punktów hamowania, a także dostarcza informacji na temat osiągów samochodu na torze.

Telemetry X to jasna demonstracja tego, jak doświadczenia zdobyte w motorsporcie mogą znaleźć zastosowanie w supersamochodach drogowych. To nieprzypadkowe, że wybraliśmy model Revuelto jako platformę testową dla tego demonstratora technologicznego, samochodu całkowicie wyjątkowego właśnie ze względu na zastosowanie nowatorskich technologii – komentuje Rouven Mohr, dyrektor techniczny Lamborghini.

Czy warto inwestować w złoto?

Złoto ma wysoką wartość od tysiącleci. Jest bardzo cenione przede wszystkim ze względu na rzadkie występowanie, a także swoje właściwości, ponieważ charakteryzuje się bardzo dużą trwałością. Jest także często wybierane przez osoby, które szukają bezpiecznych sposobów na inwestowanie.

Stabilność i bezpieczeństwo złota

Dla kogo inwestycja w złoto jest dobrym rozwiązaniem? Przede wszystkim dla osób, które chcą uniknąć dużego ryzyka. Od wielu lat złoto jest niezmiennie uznawane za jedną z najbezpieczniejszych form lokowania kapitału. Zabezpiecza finanse przed wszystkimi trudnymi do przewidzenia wydarzeniami takimi jak duże wahania walut, inflacja, czy giełdowy krach. Tę zaletę można docenić zwłaszcza w niespokojnych czasach, kiedy sytuacja polityczna i gospodarcza często zmienia się z dnia na dzień. Warto pamiętać, że wszystkie zawirowania i negatywne wydarzenia nie obniżają wartości złota, wręcz przeciwnie – wpływają na jej wzrost.

Niezależność złota

Inwestowanie w złoto pozwala więc na uniezależnienie się od politycznych i ekonomicznych katastrof. Ta forma lokaty kapitału wyróżnia się również dużą niezależnością od rządów i ich działań, w tym od nieodpowiedzialnych decyzji polityków. Niepewna pozycja dolara, niskie ceny, wszelkie napięcia geopolityczne wpływają jedynie na wzrost cen złota, a co za tym idzie są korzystne dla inwestora, który może tracić na innych lokatach.

niezależność złota

Duża płynność złota

Złoto to uniwersalny środek płatniczy, który da się wymienić na całym świecie, w każdym kraju. Złoto można spieniężyć niezależnie od sytuacji – zawsze znajdzie się nabywca, który wymieni je na gotówkę. Innymi słowy jest płynne finansowo, czyli można je bez problemu sprzedawać i kupować, jest powszechnie rozpoznawane jako środek płatniczy. W każdym zakątku świata ludzie znają jego wysoką wartość.

Złoto na niepewne czasy

Złoto inwestycyjne do doskonała lokata na niepewne czasy – takie określenie jest używane nie tylko przez zwykłych inwestorów, ale także przez ekspertów i analityków finansowych. To właśnie złoto jest lokatą, która pomaga przeżyć najgorsze kryzysy gospodarcze, w końcu jest odporne na inflację. Nierzadko ratowało życie w czasie wojny, kiedy pozwalało na przetrwanie w ekstremalnych sytuacjach.

Nie da się też ukryć, że złoto to jedyny środek płatniczy, który jest praktycznie niezniszczalny. Jest bardziej solidne od pieniędzy drukowanych na papierze. Nie bez przyczyny banki centralne przechowują w swoich sejfach sztabki złota, a nie papierowe banknoty. Sztabki nie ulegną zniszczeniu nawet w czasie najgorszych katastrof naturalnych jak powódź a także z powodu pożaru.

Oczywiście warto także pamiętać, że złota nie da się sfałszować. Złoto inwestycyjne oraz w każdej innej postaci jest starannie kontrolowane. W sztabkach i monetach zawsze sprawdza się zawartość cennego kruszcu. Czystość złota jest standaryzowana i kontrolowana między innymi przez rządy kopalniane i międzynarodowe rafinerie.

złoto na niepewne czasy

Złoto jako kapitał zapasowy i asekuracyjny

Kolejną zaletą inwestowania w złoto jest fakt, że ten kruszec stanowi doskonały kapitał zapasowy. Warto pamiętać, że centralne i krajowe banki wykorzystują złoto właśnie jako zapasowy kapitał. Każde bogate państwo posiada rezerwy złota w swojej skarbnicy. Eksperci doradzają, żeby inwestować w metale szlachetne od 5 do 10 proc. swojego majątku. Takie rozwiązanie jest polecane nie tylko największym inwestorom. To właśnie mniejsi inwestorzy mogą bardzo dużo skorzystać na złocie, ponieważ chroni ono przed fluktuacjami cen.

Inwestycja w złoto – korzystne rozwiązanie?

Oczywiście nie trzeba inwestować wszystkich swoich oszczędności w złoto lub inne szlachetne kruszce. Jednak przeznaczenie części środków na ten cel może zapewnić bardzo dobre zabezpieczenie finansowe. Bez trudu można zauważyć, że ceny złota utrzymują się na stabilnym poziomie, a nawet stopniowo wzrastają. Nawet jeśli zakupimy złote monety i zostawimy je w sejfie na kilka dziesięcioleci, nie stracą one swojej wysokiej wysokiej wartości i nadal będą aktualnym środkiem płatniczym, który możemy wymienić na dowolną walutę.

Golden Times

Termin „złote czasy” może mieć różne znaczenia w zależności od kontekstu. Jeśli odnosi się do motoryzacji, może odnosić się do okresu, który uznaje się za szczególnie udany, innowacyjny lub popularny dla tej branży. Przykładowo, dla fanów samochodów zabytkowych złote czasy mogą oznaczać okres, w którym powstały klasyczne modele samochodów, często uważane za arcydzieła designu i inżynierii. W poniższych przykładach przedstawiam kilka okresów, które często są uznawane za „złote czasy” w historii motoryzacji:

  1. Lata 50. i 60. XX wieku: To okres, w którym powstały wiele klasycznych samochodów, takich jak Chevrolet Bel Air, Ford Mustang czy Volkswagen Beetle. To także czas, kiedy rozwijano pierwsze systemy bezpieczeństwa i stylizowane nadwozia.
  2. Lata 60. i 70. XX wieku: Eksperymenty z silnikami, rozwój muscle carów, a także pojawienie się ikonicznych modeli, takich jak Ford Mustang, Chevrolet Camaro, czy Pontiac GTO.
  3. Lata 80. i 90. XX wieku: Okres, w którym rozwijano technologie komputerowe w motoryzacji, a także pojawiły się sportowe modele, takie jak Ferrari F40 czy Porsche 959. To także czas, kiedy motoryzacja zaczęła się skupiać na efektywności paliwowej.
  4. Lata 2000–2010: Eksploracja nowych technologii, w tym rozwój pojazdów hybrydowych i pierwsze kroki w kierunku elektrycznych samochodów. Pojawiły się też luksusowe SUV-y i crossover-y.

Oczywiście, to subiektywna ocena, a różni ludzie mogą uważać różne okresy za „złote czasy” w motoryzacji, w zależności od swoich preferencji, doświadczeń i zainteresowań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *